Seminarium otwierające projekt

23 marzec 2023
W dniu 22 marca 2023 roku w strzeleckim ratuszu odbyło się seminarium rozpoczynające projekt Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w gminie Strzelce Opolskie, na realizację którego gmina Strzelce Opolskie otrzymała dofinansowanie z Funduszy Norweskich w wysokości blisko 5,7 mln zł.
W spotkaniu uczestniczyło blisko 60 osób, m.in. Józef Swaczyna - Starosta Strzelecki, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Strzelcach Opolskich - Gabriela Puzik, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego Remigiusz Widera - Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i Tadeusz Jarmuziewicz – pełnomocnik marszałka województwa opolskiego ds. zmian klimatu, Dariusz Grabowiecki - Kierownik Zespołu Doradztwa Energetycznego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, bryg. Paweł Poliwoda - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele gmin Powiatu Strzeleckiego oraz radni, dyrektorzy jednostek oświatowcy oraz dyrektorzy i pracownicy gminnych jednostek budżetowych i Urzędu Miejskiego w Strzelcach Opolskich.

W spotkaniu uczestniczyli również online przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej : Magdalena Misiurek - Zastępca Dyrektora Departamentu Transformacji Energetyki, Sylwia Makulec-Staszewska – Kierownik Zespołu Funduszy Norweskich i Irena Olek – specjalista NFOŚiGW (opiekun projektu) oraz przedstawiciel Partnera Projektu tj. Polskiej Sobotniej Szkoły im. Marii Słodowskiej-Curie w Moss w Norwegii – Aleksandra Koperkiewicz.

Po powitaniu gości, Burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc przedstawił drogę gminy Strzelce Opolskie do udziału w projekcie i uzyskania dofinansowania podkreślając przeszkody i trudności, które pojawiły się na różnych etapach wnioskowania i realizacji umowy. Mimo sytuacji, które stawiały pod znakiem zapytania możliwość realizacji projektu, dzięki współpracy Gminy Strzelce Opolskie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało się rozpocząć realizację projektu dodatkowo zwiększając wartość dofinansowania.

Dzięki połączeniu online Magdalena Misiurek - Zastępca Dyrektora Departamentu Transformacji Energetyki NFOŚiGW przybliżyła zebranym ideę funkcjonowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, historię oraz obszary funkcjonowania Funduszu.
Następnie goście zapoznali się z prezentacją, w której przedstawiono Fundusze Norweskie, cele przyświecające Gminie Strzelce Opolskie związane z ochroną środowiska oraz założenia samego projektu – zamierzenia inwestycyjne oraz edukacyjne i związane z nimi rezultaty.
Po prezentacji Aleksandra Koperkiewicz online przybliżyła uczestnikom seminarium Partnera Projektu – Polską Sobotnią Szkołę w Moss.

W końcowej części seminarium głos zabrali zaproszeni goście m.in. Starosta Strzelecki Józef Swaczyna i Tadeusz Jarmuziewicz – pełnomocnik marszałka województwa opolskiego ds. zmian klimatu.

Projekt „Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w gminie Strzelce Opolskie” złożony przez gminę Strzelce Opolskie w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu do konkursu „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych” został najlepiej oceniony w kraju. Projekt gminy Strzelce Opolskie znalazł się na pierwszym miejscu listy projektów do dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 opublikowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Projekt ma być instrumentem do realizacji długoterminowej polityki Gminy Strzelce Opolskie dotyczącej działań w zakresie poprawy jakości powietrza, likwidacji nieekologicznych źródeł emisji oraz dostosowywania budynków (tu: budynków użyteczności publicznej przeznaczonych dla grup szczególnie wrażliwych) do standardów zeroemisyjnych. Dla lokalnej społeczności projekt ma stanowić motywujący przykład wykorzystania środków zewnętrznych dla skuteczniejszego przeprowadzenia tego typu działań i stania się beneficjentem ich efektów.

Celem realizacji inwestycji jest zmniejszenie zużycia energii i kosztów ogrzewania, wzrost produkcji energii z OZE, skutkujące także redukcją emisji CO2 oraz poprawą jakości powietrza w budynkach szkół, których operatorem jest Gmina Strzelce Opolskie, ogrzewanych nieekologicznymi kotłami.
Inwestycja uwzględnia modernizację istniejących kotłowni, w tym wymianę źródeł ogrzewania – kotłów węglowych lub kotłów olejowych na biomasę, docieplenie budynków, wymianę starego oświetlenia na energooszczędne oświetlenie LED, wymianę stolarki okiennej, montaż instalacji fotowoltaicznych.
Projekt obejmuje również przeprowadzenie kampanii edukacyjnej, której głównym celem jest zmiana świadomości i postaw dorosłych mieszkańców gminy Strzelce Opolskie, szczególnie tych, którzy eksploatują nieekologiczne piece oraz mieszkają w energochłonnych budynkach, a przy tym mają niską motywację i/lub niskie kompetencje do podjęcia potrzebnych zmian.

Obiekty, w których realizowany będzie projekt to Zespół Placówek Oświatowych w Dziewkowicach, Zespół Placówek Oświatowych w Suchej i sala gimnastyczna przy Publicznej Szkole Podstawowej w Szymiszowie.

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2023-03-23 10:21:51)

Data aktualizacji: 25 kwiecień 2024, Licznik odwiedzin: 15388550